Dedektörler hakkında röportaj

 

 1. Metal dedektörü nedir?

Metal dedektörleri elektromanyetik dalgalar yayarak toprak altındaki metalleri tespit etmeye yarayan elektronik cihazlardır.

 1. Metal dedektörlerinin kullanımı yasal mıdır?

Hobi aramaları üzerine düzenlenmiş bir kanun yoktur fakat define aramaları kanuna tabiidir. Gerekli izinler alındıktan sonra define de aranabilir.

 1. Dedektörlerin derinliği ne kadardır?

Metalin büyüklüğü (ağırlığı değil, dedektör tarafından görülen yüzeyinin büyüklüğü), cinsi, zeminin iletkenliği ve mineralizasyon seviyesi, metalin ne kadar süredir toprak altında olduğu, şekli, hatta toprak altında duruş pozisyonu bile derinliği etkiler.

*Topraktaki çeşitli kimyasallar toprak altındaki metallerin üzerinde zamanla paslanma etkisi yaratır. Bazı metaller bu etkiden diğer metallere göre daha fazla etkilenerek çabuk aşınırlar. Modern çinko paralar daha fazla etkilenirken gümüş, bakır daha zor, altın ise neredeyse hiç etkilenmez. Bu kimyasallar metali aşındırarak oksidasyona yani paslanmaya yol açar ve bu da metalin etrafındaki toprağa yayılır. Bu da toprağın daha iletken olmasına ve toprak altındaki metalin olduğunda daha büyük görünmesine yol açar. ”Halo Effect” denilen bu etki sayesinde dedektörler metali daha derinden algılayabilirler.

*Gömülü bir metalin boyutu ne kadar büyükse dedektör tarafından o kadar daha kolay ve derinden algılanır. Örneğin bir metal kova bir paraya göre daha derinden ve kolay dedekte edilir.

*Toprak altındaki metallerin şekil ve duruş pozisyonları da derinlik üzerinde önemli faktörlerdir. Çünkü metaller dedektörün gönderdiği sinyalin belli bir kısmını yansıtan anten vazifesi görürler. Yatay pozisyondaki dairesel objeler daha iyi sonuçlar verirler. Aynı şekilde düz objeler de kolay tespit edilirler. Buna karşılık çubuk şeklindeki objelerin tespiti ise daha zordur.

Örnek vermek gerekirse: 1tl büyüklüğünde bir parayı normal şartlarda 35-45 cm derinliğinde algılayabilir. (Hedef büyüdükçe derinlik artar.) 

 1. Metal dedektörleri nasıl çalışır?

Metal dedektörleri genel olarak elektromanyetik dalgalar gönderme ve alma prensibiyle çalışır. Gönderilen elektromanyetik dalga rastladığı metal cisim üzerinde bir akım yükler. Bu yüklenen akım detektördeki bobine tesir ederek bir takım küçük sinyal değişimlerine yol açar. Bu küçük sinyaller elektronik devrelerde kuvvetlendirilerek ses sinyali oluşması için hoparlöre iletilir. Bu sayede metallerin tespiti gerçekleşir.

 1. Hedef tespitinde cihaz ne yapar?

Arama esnasında bir hedef tespit edildiğinde sesli uyarı ile birlikte cihazın ekranında iki haneli hedef kimliği yani hedef ID’si görünür. Her metalin kendine göre bir ID değeri vardır. Bazen farklı metaller aynı ID’yi verebilir.

Örnek: Altın bir yüzük ve gazoz kapağı gibi. Cihazlar metalleri ID ile ayırabildiği gibi ses tonu ile de ayırabilmektedir. Bu sayede sadece sesle bile tespit edilen bir metalin değerli, değersiz veya altın olduğu anlaşılabilir.

 1. Metal dedektörleri sağlığa zararlı mıdır?

Metal dedektörleri günlük hayatta kullanılan cep telefonu, TV, radyo gibi elektronik cihazlardan çok daha az elektromanyetik dalga yaymaktadır. Bu nedenle sağlığa zararı yoktur.

 1. Metal dedektörlerini nerelerde kullanabilirim?

Cihazların kullanımı mezarlıklar, askeri alanlar ve sit alanları hariç her yerde serbesttir.

 1. Metal dedektörlerini herkes kullanabilir mi, kullanımı basit midir?

Dedektörlerimiz pazardaki kullanımı en kolay ve en yüksek performansa sahip detektörlerdir. Fabrika ayarları en ideal performansa göre ve herkesin kullanımına uygun olarak ayarlanmıştır. Profesyonel kullanıcılar için de ekstra ayarlar bulunmaktadır. Dedektör kullanımında yaş sınırı yoktur.

 1. Dedektörlerin garantisi ve teknik servisi var mıdır?

Türk malı dedektörlerin tümü iki yıl garantilidir ve teknik servisleri vardır.

 1. Su geçirmezlik özelliği var mıdır?

Cihazlarımızda bulunan tüm arama başlıkları su geçirmezdir. Sistem kutularını suya sokmamak kaydıyla sığ sularda ve plajlarda arama yapabilirsiniz.

 1. Metal dedektörleri birbirinden etkilenir mi? Aynı anda çalışabilirler mi?

Farklı frekans aralığında çalışan cihazlar birbirini etkilemeden çalışabilir. Aynı frekansta çalışan cihazların birlikte çalışması için ise frekans atlama özelliği gereklidir. FORS CoRe ve Racer modellerimizde bu özellik bulunmaktadır. 

 1. Demir – çivi gibi istenmeyen metalleri görmeme özelliği var mıdır?

Cihazlarımızın ID Eleme özelliği sayesinde istenmeyen metalleri kapatabilir ve cihazın bu gibi metallere sinyal sesi vermesini engelleyerek arama yapabilirsiniz.

 1. Metal dedektörleri üzerimizde bulunan metallerden etkilenir mi? Elektronik eşyalar cihaza zarar verir mi?

Arama başlığına yakın tutulan metaller cihazın sinyal almasına neden olur. Örneğin; arama yaptığınız sırada bobini ayakkabılarınıza çok yaklaştırmanız cihazın ötmesine sebep olacaktır. Aynı durum elektronik eşyalar içinde geçerlidir fakat bu durum dedektörünüze ve elektronik eşyalarınıza zarar vermez. 

 1. Hangi bobin boyutu daha iyidir?

Farklı boyutlardaki bobinler farklı amaçlar için tasarlanır. Örneğin büyük bobinler daha derinlerde bulunan büyük metallerin bulunması amacı ile üretilir. Küçük bobinler ise atık metallerin yoğun olduğu arazilerde daha küçük metalleri bulmada büyük bobinlere kıyasla daha başarılıdır.

 1. Pil süresi ne kadardır?

FORS ve Racer cihazlarımız 4 adet kalem pille çalışır ve yaklaşık 30 saat kullanım imkânı sunar. Kullanım süresini ekran ışığı ve LED aydınlatma kısaltabilir. Pinpoint ve üst arama cihazlarımız ise bir adet 9V pil ile çalışır ve kullanım süreleri pinpointler için maksimum 40 saat, üst arama cihazlarımız için ise maksimum 100 saat kadardır.

 1. Arama yapacağımız zeminin ıslak, kuru veya karlı olması performansı etkiler mi?

Cihazlarımız her türlü zemin yapısında ve hava şartlarında çalışabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Hava durumuna göre bazı durumlarda performans değişikliği görülebilir.

 1. Pinpoint cihazı ne işe yarar?

Tespit edilen metallerin tam yerini bulmaya yarar. Özellikle kazı işlemi sırasında işlem süresini kısaltarak tespit edilen objelere daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

 1. Daha derin cihazlar var mıdır?

Evet derin cihazlar kategorisinde bu tip cihazlar satılmaktadır fakat bu tip cihazlar özelliklerinden dolayı daha tecrübeli kullanıcılara hitap eder. Derin cihazlar genellikle büyük objelere duyarlı olduğundan küçük objeleri çoğu zaman tespit edemezler.

 1. Yer altından görüntü alabilecek cihazlar var mıdır?

Henüz dünya üzerinde yer altından görüntü alan bir cihaz üretilmemiştir fakat sinyale göre grafik çizen cihazlar bulunmaktadır. Firmamız tarafından üretilen Golden King, Deephunter, JeoSonar cihazlarımızda bu özellik mevcuttur. Bu cihazlar profesyonel kullanıcılar için olup daha derindir.

 1. Metal dedektörleri neden pahalı?

Metal dedektörü üretmek yüksek yatırım maliyetleri gerektiren bir iştir. Uzun süren AR-GE, (mühendislik) test ve üretim süreçleri, aynı zamanda kullanılan malzemelerin yüksek kalitede seçilmesi fiyatları yüksek kılmaktadır.

 1. Metal dedektörlerinde ayrım nedir?

Tespit edilen metallerin değerli ya da değersiz bir metal olduğunu sesle ve ID numaralarıyla belirleme işlemine ayrım denir. Bu özellik kullanıcının ne tür bir metal tespit ettiğini anlamasında çok önemlidir.

 1. Neden bir metal dedektörüne ihtiyacım olsun?

Metal dedektörleri elektronik bir cihaz olmanın ötesinde bir hobi cihazıdır ve kullanıcısına geri dönüşü en çok olan hobilerden biridir.

*Dedektörcülük yurt dışında klüpleri olup, rallileri düzenlenen seçkin bir hobidir.

*Doğada arama yapmak ve bazı hedefler bulmak günlük hayatın stresini atmanın en keyifli yollarından biridir.

*Arazide dedektörünüzü kullanırken yapacağınız yürüyüşler ve merak içinde yapacağınız küçük kazılar sayesinde fark etmeden spor yapacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

*Sizlerin, yakınlarınızın veya bir başkasının kaybettiği metal objeleri rahatlıkla bulabilmenizi sağlar.

 1. Dedektör türleri nelerdir?

Metal dedektörleri kullanım alanlarına göre farklılıklar göstermektedir.

Bunlar beş ayrı başlıkta incelenebilir.

 1. Hobi
 2. Tek para ve kalıntı
 3. Güvenlik
 4. Askeri ve olay yeri inceleme
 5. Endüstriyel
 1. Kazı işleminde nelere dikkat etmeliyim?

Kazı işlemi yaparken hedefe zarar vermemek için pinpoint kullanmalı ve kazıya küçük çukurlar açarak başlamalıyız. Mevcut arazi yapısına zarar vermemeli, işimiz bittiğinde kazdığımız çukurları kapatmalı ve etrafta çöp bırakmamalıyız. 

 1. Sadece altın bulabilir miyim?

Metal dedektörleri çalışma prensibi olarak tüm metallere sinyal verirler. Bu kimi zaman bir demir parçası, kimi zaman teneke, kimi zaman ise altın olabilir. Günümüzde bulunan birçok metal altına yakın sinyal üretip ID verebilir. Aynı durum sadece altın için değil, diğer metaller içinde geçerlidir. Bu nedenle sadece tek tip bir metal için arama yapmak mümkün değildir (altın, gümüş, bakır vb.).

Piyasada bulunan altın cihazları sadece doğal altın parçacıklarını bulmak için tasarlanmıştır. Firmamızın da bu tip cihazları bulunmaktadır. Fakat bu cihazlar doğal ortam dışında yapılan aramalarda büyük bir avantaj sağlamamaktadır.

 1. Elmas pırlanta gibi değerli taşları bulabilir miyiz?

Eğer bir metalin üzerinde ise bulabilirsiniz. Aksi takdirde metal olmayan bir cisim metal dedektörleri ile tespit edilemez.

 1. Türkiye’de dedektör üreticisi var mı?

Türkiye’nin uluslararası standartlarda üretim yapan tek dedektör üreticisi Nokta dedektördür. Ürünlerini Nokta ve Makro dedektör markaları altında satışa sunmaktadır.

 1. Metal dedektörleri define bulur mu?

Evet bulurlar. Fakat defineciler daha derin arama yapabilen dedektörleri tercih etmektedir. Tercihler arasında yine firmamızın ürettiği Golden King, JeoHunter ve JeoSonar ürünleri bulunmaktadır. Define aramak isteyenlerin bu isi kanunlar çerçevesinde yapması gerekmektedir.

 

Verdiği cevaplardan ötürü Muzaffer Önlek beye teşekkürler.  www.dedektor.com adresinden Muzaffer Önlek ‘e ulaşabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir